10 spôsobov ako znížiť množstvo odpadu v domácnosti
Na Slovensku vyprodukujeme ročne v priemere 414 kg komunálneho odpadu na hlavu. A hoci sa statočne držíme pod európskym priemerom, ktorý predstavuje 489 kg na Európana, určite je na čom pracovať. Pripravili sme si preto pre vás pár tipov, vďaka ktorým dostane odpad doma pod kontrolu.
1. Vyvarujte sa zvyškov z jedál
Stále zbytočne vyhadzujeme množstvo jedla. Na odstránenie tohto neduhu je potrebné myslieť už pri nákupe. Kupujte iba tie druhy a množstvá potravín, ktoré chcete a dokážete vy alebo vaša rodina naozaj zjesť. Prípadne určite pomôže, ak si vopred aspoň trochu naplánujete rodinný jedálniček a tomu prispôsobíte aj svoj nákup. Ak sa stane, že v chladničke nájdete potraviny už po dátume spotreby, netreba ich automaticky hodiť do koša. Tento údaj totiž predstavuje len minimálny dátum pre spotrebovanie tovaru a nejaký ten deň-dva navyše nemusia jedlu vôbec uškodiť. Samozrejme závisí aj od druhu potraviny.
2. Kupujte len veci, ktoré naozaj potrebujete
Je množstvo vecí, ktoré využívame iba zriedkavo, príp. jednorazovo pri nejakej výnimočnej príležitosti. Napríklad taká vŕtačka pri prerábke kuchyne. Namiesto toho, aby ste si ju hneď bežali kúpiť, skúste si ju požičať od kamaráta, známeho alebo suseda. Znížite tak nielen množstvo odpadu, ale ešte aj ušetríte peniaze.
3. Nebojte sa „škaredého“ ovocia a zeleniny
Smutné štatistiky hovoria, že až jedna tretina potravín v európskej únii sa vytriedi a vyhodí ešte pred tým, ako sa dostane do regálov obchodných reťazcov. Napríklad hlavným dôvodom odmietania ovocia a zeleniny zo strany spotrebiteľa je estetika a výzor. Pričom nie sú žiadne dôkazy toho, žeby krivá uhorka bola menej výživná ako jej „pekná“ sestra. Kúpou tohto „škaredého“ ovocia a zeleniny signalizujete predajcovi, že akceptujete tieto produkty a vyjadrujete nesúhlas so zbytočným plytvaním potravinami.
4. Namiesto vyhadzovania opravujte
Čím dlhšie produkt využívate, tým dlhšie odďaľujete jeho vyhodenie a zneškodnenie. Veľké množstvo zdanlivo pokazených a už nevyužívaných výrobkov sa často dá opraviť a slúžiť vám môžu ďalej. Samozrejme v určitom okamihu sa likvidácii zabrániť nedá, ale často sa dá opravami predlžovať ich životnosť.
5. Nemusíte byť neustále najmodernejší
Vo všeobecnosti by bolo najlepšie, keby sme veci využívali tak dlho, ako sa dá. Aj keď zase chápeme, že každý z nás z času na čas zatúži po nejakej tej novinke, či modernejšej verzii. Ak sa teda predsa rozhodnete vymeniť svoj televízor za nový model, ten starý miesto vyhodenia radšej predajte, alebo darujte.
6. Vsaďte na kvalitu
Aby produkt čo najdlhšie vydržal, je dôležité dbať na jeho kvalitu už pri nákupe. Takéto produkty sú zväčša drahšie, ale za to vydržia výrazne dlhšie. V opačnom prípade sa môže stať, že lacnejšia verzia si vyžiada toľko opráv, či opakových výmen, že sa nakoniec produkt predraží. To platí pre elektronické spotrebiče, aj pre oblečenie. Dlhšia životnosť kvalitných produktov šetrí prírodné zdroje.
7. Vyhnite sa plastovým produktom
Množstvo plastového odpadu je v súčasnosti jedným z najväčších environmentálnych problémov. Vyhýbajte sa preto plastovým produktom tam, kde sa dá. Pri nákupe si neberte jednorazové plastové tašky a radšej používajte vlastné nákupné tašky, alebo ruksaky. K dispozícii je v dnešnej dobe už aj čoraz viac bezobalových obchodov, a tak nie je problém si potraviny či drogériu nakúpiť do domácich nádob. Malé dennodenné činy majú veľký vplyv.
8. Povedzte „nie“ reklamným letákom
Množstvo firiem ešte stále používa na prilákanie potenciálnych zákazníkov reklamné brožúry a letáky. Skoro všetky tieto materiály skôr či neskôr skončia v koši. Ak sa chcete týmto množstvám papiera vyhnúť, jednoducho letáky odmietnite, alebo na vašu poštovú schránku umiestnite nálepku „Nevhadzujte letáky“.
9. Urobte zo starej veci novú
Množstvo vyprodukovaného odpadu môžete znížiť aj svojou kreativitou. Skúste zo starých produktov vytvoriť nové. Napríklad zo starého svetra sa dajú vytvoriť nové rukavice. Stačí trochu tvorivosti a šikovnosti. Opätovné využitie vecí je dnes navyše veľmi trendy!
10. Odpadu, ktorý tvoríte, sa zbavujte zodpovedne
Ak hovoríme o bežnom komunálnom odpade, je určite na mieste dôkladne triedenie. Ak sa rozhodnete pre mimoriadne upratovanie, či prestavbu alebo prerábku bytu/domu, je dôležité myslieť aj na to, ako správne sa vzniknutého odpadu zbaviť. A komu ho zveriť do rúk, aby ste mali istotu, že odpad bude profesionálne, náležite a s ohľadom na životné prostredie zlikvidovaný, prípadne opäť zhodnotený. Vďaka novej službe OdpadOnline, si môžete objednať profesionálnu likvidáciu odpadu z pohodlia domova, jednoducho a rýchlo cez webstránku www.odpadonline.sk. Po objednávke a online platbe vám pristavíme kontajner na váš želaný termín a postaráme sa o celý proces zberu až po zneškodnenie vášho odpadu.