Viete akými opatreniami chce EÚ dosiahnuť obehové hospodárstvo do roku 2050?
EÚ stanovila vo svojom akčnom pláne pre obehové hospodárstvo ciele. Poslanci Európskeho parlamentu navrhujú dodatočné kroky na redukciu odpadu a udržateľnosť. Ak by sme aj naďalej využívali prírodné zdroje rovnako ako doposiaľ, do roku 2050 by nám naša planéta nestačila. Obmedzené zdroje surovín a klimatické zmeny vyžadujú prechod z lineárneho hospodárstva zameraného na využívanie, na uhlíkovo-neutrálne, udržateľné a plne obehové hospodárstvo. Aktuálna kríza zvýraznila nedostatky v zásobovaní zdrojmi a má veľmi negatívne dopady najmä na malé, stredné firmy a priemysel. Obehové hospodárstvo pomôže znížiť emisie CO2, ale môže podporiť aj ekonomický rast a vytvoriť nové pracovné príležitosti.
Obehové hospodárstvo nepozná veci na jedno použitie
Obehové hospodárstvo je ekonomický model, ktorý uprednostňuje opätovné využívanie a recyklovanie vecí. Prináša mnohé výhody pre životné prostredie, hospodársky rast a pre obyvateľov. V rámci obehového hospodárstva sa veci bezhlavo nevyhadzujú, ale sa zdieľajú, požičiavajú, opätovne využívajú, opravujú a recyklujú pokiaľ je to možné. Týmto sa zvyšuje životnosť produktov a znižuje odpad.
Potrebujeme prechod na obehové hospodárstvo
S rastom svetovej populácie rastie dopyt po surovinách. Ponuka kľúčových surovín je obmedzená a ťažba a využívanie surovín má veľký vplyv na životné prostredie. Zvyšuje tiež spotrebu energie a emisie CO2.
Opatrenia na predchádzanie produkcii odpadu, ekodizajn (stanovuje energetickú účinnosť a zohľadňuje environmentálne aspekty výrobku: zostavenie, životnosť, demontáž, opraviteľnosť) a možnosť recyklovania či opätovné používanie vecí, by mohli európskym firmám ušetriť veľké množstvo peňazí a pomôcť pri znižovaní emisií CO2. Obehové hospodárstvo ponúka spotrebiteľom trvácnejšie a kvalitnejšie výrobky, ktoré šetria ich peniaze a zvyšujú kvalitu života.
Február 2021 - parlament prijal uznesenie o novom akčnom pláne obehového hospodárstva. Požaduje ďalšie opatrenia na dosiahnutie uhlíkovo neutrálneho, environmentálne udržateľného, beztoxického a plne obehového hospodárstva do roku 2050, vrátane prísnejších pravidiel recyklácie a záväzných cieľov pre používanie a spotrebu materiálov do roku 2030.
Október 2022 - parlament schválil revíziu pravidiel týkajúcich sa perzistentných organických látok (tzv. POPs). Jej cieľom je znížiť množstvo nebezpečných chemických látok v odpad4e a výrobných procesoch. Zavedú sa prísnejšie limity, zakážu sa určité chemikálie a znečisťujúce látky sa nebudú recyklovať.
November 2022 - nové celoeurópske pravidlá pre využívanie obalov. Zahŕňajú zlepšenia dizajnu obalov s cieľom podporiť opätovné použitie a recykláciu. Návrh vyzýva na prechod na plasty na biologickej báze, využívanie biologicky rozložiteľných a kompostovateľných plastov.
Prechod na udržateľné výrobky
Komisia navrhuje rozšíriť smernicu o ekodizajne o výrobky, ktoré nie sú náročné na energiu a vytvoriť digitálne pasy produktov s cieľom zdieľať všetky relevantné informácie počas životného cyklu produktu. Týmto krokom chce prispieť k vytvoreniu európskeho trhu s udržateľnými a klimaticky neutrálnymi výrobkami, pri ktorých výrobe boli zdroje využité čo najefektívnejšie.
Poslanci podporili aj iniciatívy proti plánovanému zastarávaniu, na predĺženie životnosti produktov a na uľahčenie ich opráv. Žiadajú zaviesť pre spotrebiteľov nové právo na opravu. Zdôrazňujú, že spotrebitelia musia mať právo byť náležite informovaní o environmentálnych dopadoch výrobkov alebo služieb, ktoré kupujú. Komisiu vyzývajú, aby pripravila návrhy proti greenwashingu.
Zásady obehovosti v kľúčových sektoroch
Na dosiahnutie plne obehového hospodárstva je potrebné rešpektovať princípy udržateľnosti a obehovosti pri každom kroku v hodnotovom reťazci - od dizajnu cez výrobu až po spotrebiteľa. Akčný plán Komisie obsahuje sedem kľúčových oblastí, ktoré pre dosiahnutie obehového hospodárstva:
Nakladanie s odpadom a jeho preprava
V EÚ sa každoročne vyprodukuje viac ako 2,5 miliardy ton odpadu. Väčšinu prepravovaného odpadu tvorí železný a neželezný kovový šrot, papier, plasty, textil a sklo a smeruje najmä do Turecka, Indie a Egypta. Poslanci žiadajú, aby členské štáty zintenzívnili vysoko kvalitnú recykláciu odpadu, vyhýbali sa skládkovaniu, minimalizovali jeho spaľovanie a znížili škodlivé chemikálie v odpade.
S odpadom vyvážaným z EÚ by sa malo v cieľových krajinách nakladať spôsobom šetrným k životnému prostrediu, mal by sa zintenzívniť boj proti nezákonnej preprave. Vývoz nebezpečného odpadu z EÚ do krajín mimo OECD by mal byť vo všeobecnosti zakázaný. Mal by sa zakázať aj vývoz plastového odpadu do krajín mimo OECD, ktorý by sa mal postupne ukončiť do 4 rokov.
Stratégia udržateľnosti FCC do roku 2025.