Neo-ekológia sa stala súčasťou ekonomiky
Neo-ekológia sa stala súčasťou ekonomiky
Blíži sa nenapraviteľná ekologická kríza. Aj manažmenty najväčších svetových spoločností si uvedomujú, že ekologická kríza so sebou prináša aj krízu ekonomickú, a teda aj sociálnu. Ochrana klímy a udržateľnosť už nie sú okrajovými témami, lebo momentálne je v stávke naša existencia. Ekologické povedomie už dnes nie je individuálnou voľbou životného štýlu, ale celospoločenským hnutím a významným ekonomickým faktorom.
Tento neo-ekologický postoj mení rýchlym tempom celý svet.
Klimatická a environmentálna kríza sa stáva hmatateľnou
Vedci už niekoľko desaťročí varujú pred zmenou klímy a jej hroziacimi dôsledkami. Až donedávna však spoločnosť aj jednotlivci tieto varovania brali na ľahkú váhu alebo často ignorovali. Za ostatné roky sa však postoj väčšiny spoločností na našej planéte k zmene klímy dramaticky zmenil. Napríklad niekoľko horúcich letných období s rekordnými teplotami spôsobilo, že klimatické zmeny sa stali hmatateľnými a dostali sa z vedeckej teórie do každodennej praxe.
Ľudia čoraz častejšie zažívajú suchá, lesné požiare a záplavy, a tak sú priamo a lokálne konfrontovaní s dôsledkami klimatických zmien. Svetové oceány sú čoraz viac zanesené plastmi. V oceánoch našej planéty už "pláva" približne 86 miliónov ton plastov. V podobe mikroplastov sa spolu s rybami, ktoré konzumujeme tento plast čoraz častejšie dostáva do našich organizmov. Celosvetová populácia rýb prudko klesá a ohrozuje existenciu a dostupnosť potravín miliónov ľudí.
Nie všetky regióny sveta sú rovnako postihnuté environmentálnymi krízami. V našom globalizovanom svete však majú krízy v jednej časti planéty takmer vždy negatívny vplyv na zvyšok sveta. Očakáva sa, že v dôsledku klimatických zmien bude cca 280 miliónov ľudí nútených opustiť svoje súčasné domovy. Títo „klimatickí utečenci“ budú migrovať hlavne z juhu na sever, čo by mohlo preťažiť aj náš kontinent.
Všetky tieto skutočnosti ukazujú, že témy ochrany životného prostredia, klímy a udržateľnosti už nie sú aktuálne len pre profesionálnych ochrancov životného prostredia, ale pre každého občana našej planéty.
Neo-ekológia: ochrana životného prostredia ako hlavná téma
Zvýšené povedomie o ochrane životného prostredia v spoločnosti sa aktuálne stalo hlavnou témou. Politici a vlády už dlhšie využívajú túto problematiku na získanie hlasov voličov a médiá čoraz častejšie zamestnávajú novinárov, ktorí o tejto problematike informujú.
Podnikateľská komunita v ostatných rokoch prijala ochranu životného prostredia za kľúčovú otázku a súvisiace aspekty kladie stále viac do centra pozornosti hospodárskeho úspechu. „Stará“ ekológia bola väčšinou oddelená od ekonomiky a bola s ňou často v protiklade, zatiaľ čo neo-ekológia sa stala súčasťou ekonomiky. V ostatných rokoch veľké korporácie takmer vo všetkých odvetviach hospodárstva zmenili svoje vnútorné štruktúry aj vonkajšiu komunikáciu tak, aby mohli dodržiavať neo-ekologické princípy.
Základné princípy neo-ekológie
Neo-ekológia je založená na štyroch základných princípoch, z ktorých každý stanovuje nové priority a zahŕňa nový pohľad na sociálne a ekonomické procesy a spôsoby myslenia. Práve tieto nové spôsoby myslenia teda predstavujú transformáciu v rámci hospodárstva a menia vzorce myslenia vo firmách.
Základné princípy možno stručne opísať takto:
1. Spoločnosť nad spotrebou
Globálna príslušnosť a globálna zodpovednosť sa dnes považujú za čoraz dôležitejšie. Kým predchádzajúca konzumná spoločnosť sa vyznačovala vysokým stupňom individualizácie, toto globálne prepojenie mení alebo kriticky spochybňuje doteraz obvyklé vzorce spotreby. V takejto post individualizácii sa teda spoločné dobro stavia nad vlastnú potrebu spotreby. Toto zásadne mení princíp podnikania, najmä v súvislosti s marketingom. V neo-ekológii sa ochrana životného prostredia a klímy mení z individuálnej záležitosti na spoločenskú úlohu. V dôsledku toho podniky nemôžu svojim zákazníkom ponúkať len viac spotrebného tovaru, ale musia sa k ekológii postaviť aj z hľadiska svojej spoločenskej úlohy a napríklad zaviesť a komunikovať maximálne udržateľné výrobné a logistické procesy.
2. Globálne namiesto lokálnych
Základom novej globálnej identity je nová mentalita, ktorá sa objavila na celom svete, hlavne u mladej generácie. Zakladá sa na novom, globálne zdieľanom hodnotovom systéme, ktorý je poháňaný historickým vývojom globálnej strednej triedy a sieťovej spoločnosti. Tieto globálne zdieľané hodnoty sa týkajú hlavne ekologických otázok, takže neo-ekologická transformácia hospodárstva nie je lokalizovaná, ale prebieha súčasne takmer vo všetkých častiach našej planéty.
3. Ekológia dôležitejšia ako rast
Klimatické zmeny sú veľkou výzvou, ktorú môže vyriešiť len spoločnosť ako celok. To zahŕňa aj a predovšetkým hospodárstvo a štát. Spoločnosti musia nanovo nastaviť svoje ciele a nanovo definovať úspech. Odteraz už nejde len o čo najrýchlejší rast. Skôr je potrebná postrastový model, ktorý bude na prvé miesto klásť ekologické záujmy spoločnosti. Štát musí vytvoriť vhodné zákony a stimuly, ktoré budú túto zmenu podporovať. Čím rýchlejšie si firmy uvedomia potenciál tejto zmeny priorít, tým skôr z nej budú môcť profitovať. Budúca prosperita bude založená na nových hodnotách a zodpovedajúcej novej koncepcii rastu.
4. Životné prostredie ako meradlo ľudského blahobytu
V kontexte neo-ekológie sa blahobyt človeka meria stavom životného prostredia. Čím lepší je stav životného prostredia, tým zdravší je život človeka. Príroda je teda identifikovaná ako hlavný aktér fyzického a duševného zdravia človeka. Z toho vyplýva aj nový vzťah medzi človekom, technológiou a prírodou. Zo sociálneho hľadiska z toho vyplýva povinnosť pre firmy, legislatívu a politiku zohľadňovať neo-ekologické vzťahy pri prijímaní dôležitých rozhodnutí.
Neo-ekologická budúcnosť
Neo-ekológia sa stala jednou z hlavných tém a v nasledujúcich rokoch bude čoraz viac transformovať globálne hospodárstvo, väčšinu trhov aj politiku.
Ako popredná spoločnosť v oblasti odpadového hospodárstva v Európe aj na Slovensku sme zodpovední a sme pripravení prispieť k neo-ekologickej transformácii. Prostredníctvom služby Odpadonline.sk ponúkame našim zákazníkom pohodlný spôsob, ako podporiť cestu k udržateľnejšej a ekologickejšej budúcnosti. Spoločne môžeme čeliť environmentálnej a klimatickej kríze a svojimi aktivitami prispievať k bezpečnej a pre život vhodnej budúcnosti ľudstva. Sme verní nášmu mottu: Služba pre budúcnosť!